PORTRÉ | CSALÁD | ESKÜVŐ

ÁLTALÁNOS SZERZŐDÉSI FELTÉTELEK
1. Általános rendelkezések
-
Jelen Általános Szerződési Feltételek (a továbbiakban ÁSZF) alkalmazójának (a továbbiakban Szolgáltató) adatai:
Név: Szalai Alexandra
Székhely: 9700 Szombathely, Zanati út 10. fsz. 1A.
Egyéni vállalkozói nyilvántartási száma: 56719237
Adószám: 58089024-1-38 -
Jelen ÁSZF célja, hogy a Szolgáltató által meghirdetett fotózással kapcsolatos, a Szolgáltató és a Megrendelő közötti jogviszonyt szabályozza.
-
Az ÁSZF rendelkezései általános szerződési feltételnek minősülnek, amelyeket Megrendelő a szolgáltatás igénybevételével az ÁSZF megismerését követően kifejezetten elfogad.
-
Szolgáltató fenntartja magának a jogot, hogy egyes Megrendelők számára – akár egyedileg, akár csoportosan – egyedi szerződési feltételeket állapítson meg. Az ÁSZF feltételeitől történő bármely eltérés akkor kötelező Megrendelőre a jogviszony fennállása alatt, ha ezt az eltérést Megrendelő írásban (ideértve az egyszerű emailt is) kifejezetten elfogadta. Ebben az esetben az ÁSZF rendelkezései helyett a Felek egyedi szerződésében meghatározott feltételek irányadóak.
-
Szolgáltató a szolgáltatási környezet változása esetén csak úgy tudja vállalni a folyamatos, zökkenőmentes ellátást, ha a már megkötött szerződésekre kihatóan is fenntartja magának az ÁSZF egyoldalú módosításának lehetőségét.
-
Az ÁSZF-ben meghatározott, a Szolgáltató által egyoldalúan változtatható feltételeinek várható módosítása esetén, azok hatálybalépése előtt legalább 3 nappal a honlapján közleményt tesz közzé a tervezett módosítás tartalmáról, valamint a felmondás lehetőségéről. Megrendelő a módosítás hatálybalépéséig írásban felmondhatja a szerződést, ellenkező esetben a módosított tartalommal az továbbra is hatályában fennmarad.
2. Értelmező rendelkezések
-
Digitális tartalom: digitális formában előállított vagy szolgáltatott adat [373/2021. (VI.30.) Korm. rendelet 4. §]
-
Digitális szolgáltatás: olyan szolgáltatás, amely lehetővé teszi a Fogyasztó számára, hogy digitális adatokat hozzon létre, kezeljen, tároljon, vagy azokhoz hozzáférjen; vagy olyan szolgáltatás, amely lehetővé teszi a fogyasztó és a szolgáltatás más igénybe vevői által feltöltött vagy létrehozott digitális adatok megosztását, illetve az azokkal való egyéb interakciót. [373/2021. (VI.30.) Korm. rendelet 4. §]
-
Fogyasztó: a szakmája, önálló foglalkozása vagy üzleti tevékenysége körén kívül eljáró természetes személy.
-
Integrálás: a digitális tartalomnak vagy a digitális szolgáltatásnak a Fogyasztó digitális környezetének különböző alkotóelemeivel való oly módon történő összekapcsolása és beillesztése, hogy a digitális tartalom vagy a digitális szolgáltatás a szerződésszerű teljesítésre vonatkozó követelményeknek megfelelően használható legyen. [373/2021. (VI.30.) Korm. rendelet 4. §]
-
Interoperabilitás: a digitális elemeket tartalmazó áru, a digitális tartalom vagy a digitális szolgáltatás azon képessége, hogy együtt tudjon működni olyan hardverrel és szoftverrel, amely eltér attól, amellyel az azonos típusú árukat, digitális tartalmat vagy digitális szolgáltatásokat általában együtt használják. [373/2021. (VI.30.) Korm. rendelet 4. §]
-
Kompatibilitás: a digitális elemeket tartalmazó áru, a digitális tartalom vagy a digitális szolgáltatás azon képessége, hogy - átalakítás szükségessége nélkül - együtt tudjon működni olyan hardverrel vagy szoftverrel, amellyel az azonos típusú árukat, digitális tartalmat vagy digitális szolgáltatásokat általában együtt használják. [373/2021. (VI.30.) Korm. rendelet 4. §]
-
Honlap: A Szolgáltató vagy harmadik személy által üzemeltetett https://alxndrvisuals.com/ című weboldal, valamint a Szolgáltató közösségi oldalai.
-
Látogató: Az a személy, aki a Honlapon elhelyezett tartalomhoz hozzáfér.
-
Megrendelő: Az a természetes vagy jogi személy, aki a jelen ÁSZF alkalmazásával szerződést köt a Szolgáltatóval.
-
Szolgáltató: Szalai Alexandra ev., székhely: 9700 Szombathely, Zanati út 10. fsz. 1A., egyéni vállalkozói nyilvántartási szám: 56719237
-
Tartalom: minden olyan adat és/vagy információ (beleértve kép, ábra, logó, grafikai elem, videó, fájl, szöveg, dizájn), amely a Honlapon látható és hozzáférhető; – minden olyan e-mail és/vagy egyéb üzenet által tartalmazott adat és/vagy információ, amelyet a Szolgáltató a Látogatónak/Megrendelőnek elektronikus kommunikációs eszközön keresztül küld.
3. A szerződés tárgya
-
Jelen ÁSZF a Honlap használatára és Szolgáltató által meghirdetett fotózások szerződési feltételeit tartalmazza.
-
Szolgáltató az általa használt elektronikus felületeken egyedileg hirdeti meg a fotózás keretében kínált szolgáltatásait (a továbbiakban szolgáltatás), amely tartalmazza a megrendelhető fényképek számát, a szolgáltatásnyújtás időtartamát és jellegét, valamint a díjazás mértékét.
-
A szolgáltatás hirdetéseiben nem rendezett kérdésekre jelen ÁSZF rendelkezéseit kell alkalmazni. A közzétett szolgáltatás tartalmát Szolgáltató bármikor jogosult külön értesítés nélkül a jövőre nézve egyoldalúan módosítani.
-
Abban az esetben, ha a szolgáltatás hirdetéseinek bármely pontja ellentétes jelen ÁSZF-fel, úgy a hirdetésben szereplő feltételek válnak a szerződés részéve.
4. A látogatóval és megrendelővel támasztott követelmények
-
Jelen ÁSZF alkalmazásában Látogató bármely természetes és jogi személy lehet. Megrendelő csak a 16. életévét betöltött természetes személy vagy jogi személy lehet. A cselekvőképességükben részlegesen vagy teljesen korlátozott személyek esetében a megrendeléshez szükséges a törvényes képviselő hozzájáruló nyilatkozata is a mindenkori, cselekvőképességre vonatkozó jogszabályi rendelkezéseknek megfelelően, kivéve azokat az eseteket, ahol e személyek a törvényes képviselő közreműködése nélkül önállóan is eljárhatnak.
-
Amennyiben a Megrendelő jogi személy, úgy a megrendeléskor szükséges megjelölni azt a természetes személyt, akiről fényképet kíván készíttetni.
5. A szerződés létrejötte
-
Szolgáltató az általa használt internetes felületeken rendszeresen közzéteszi az aktuális szolgáltatási csomagok tartalmait.
-
A szerződéskötési eljárás ajánlatkérő lap kitöltésével indul, amelyet Megrendelő akár személyesen, akár postai úton, akár elektronikus formában a Honlapon kitölthet és eljuttathat Szolgáltató részére. Az ajánlatkérő lap kitöltésével Megrendelő nyilatkozik, hogy elfogadja jelen ÁSZF-et, és megismerte az Adatvédelmi Szabályzat rendelkezéseit.
-
Az ajánlatkérés után a Megrendelő és a Szolgáltató szóban vagy írásban egyeztetik a megrendelés részleteit és tartalmát, és erről írásbeli szerződést kötnek, amely a mindkét fél általi aláírással jön létre.
-
A szerződés létrejöttével Megrendelő kötelezettséget vállal arra, hogy a szolgáltatási csomaghoz tartozó díjat a jelen ÁSZF szerinti feltételeknek megfelelően megfizeti. Amennyiben Megrendelő az egyes díjfizetési kötelezettségének határidőben nem tesz eleget, és ezt a Szolgáltató által biztosított póthatáridőben sem teljesíti, úgy a szerződés a felek között automatikusan megszűnik.
6. Díjfizetés
-
A vállalkozói díj megfizetéséig Megrendelő nem gyakorolhatja jelen szerződésből fakadó jogait, Szolgáltató pedig nem köteles a vállalt szolgáltatások nyújtására. A díj mértéke a megrendelt szolgáltatási csomag függvénye, az a fényképeken szereplő személyek számától független.
-
A vállalkozói díj Honlapon meghatározott hányada foglalónak minősül, amely megfizetése a szerződés megkötését követő három napon belül, de mindenképpen a szolgáltatásnyújtás megkezdése előtt esedékes. A foglaló szerződést biztosító kötelezettség, amely alapján a szerződés meghiúsulásáért felelős személy az adott foglalót elveszíti, a kapott foglalót pedig kétszeresen köteles megfizetni. Ha a szerződés teljesítése olyan okból hiúsul meg, amelyért egyik fél sem felelős, vagy mindkét fél felelős, a foglaló visszajár. A foglaló összege a vállalkozói díjba beleszámít. Szolgáltató a foglalóról előlegszámlát állít ki.
-
A vállalkozói díj fennmaradó részét a Megrendelő a választása szerint vagy a fotózást követően nyomban készpénzben, vagy a képek átadását megelőzően átutalással fizeti meg. A vállalkozói díj pénzneme magyar forint, amely tartalmazza az ÁFA-t, valamint minden szükséges további díjat, illetéket, adót. Az Áfatörvény alkalmazásában nem minősül előlegfizetésnek, ha az ellenértéket megfizetni köteles fél saját döntése alapján előbb fizet, mint a teljesítési időpont.
-
Amennyiben többen rendelik meg egyidejűleg a szolgáltatást, úgy valamennyi Megrendelő egyetemlegesen felel a vállalkozói díj megfizetéséért.
-
Szolgáltató az egyes díjrészletek megfizetését követő 8. napig részszámlát, az utolsó részlet megfizetését követően végszámlát állít ki. A Megrendelő által hibásan vagy valótlanul megadott adatokért kizárólag Megrendelőt terheli felelősség, amennyiben Szolgáltatóval szemben bármilyen eljárás indul a számlázási adatok valótlansága miatt, úgy Megrendelő minden hátrányos jogkövetkezmény alól mentesíti Szolgáltatót.
7. A szerződés teljesítése
-
A fotózásra a Megrendelő igényeinek megfelelően a Szolgáltatóval folytatott konzultáció eredményeként meghatározott stílusban és beállításokban kerül sor. Az utómunka vonatkozásában a Szolgáltató a saját stílusát követi, amelyet a Megrendelő előzetesen megismerhet a referencia fotókból. Amennyiben a Megrendelő olyan utómunkát kér, ami ezzel az alkotói stílussal ellentétes lenne, azt Szolgáltató nem vállalja.
-
Amennyiben Megrendelő sminkes és fodrász szolgáltatást kíván igénybe venni, ahhoz vagy saját, vagy a Szolgáltató által ajánlott vállalkozót is igénybe vehet. Minden esetben a Megrendelő külön szerződést köt az érintett vállalkozóval e szolgáltatásokra, ezek jelen megállapodástól független jogviszonyok.
-
Amennyiben a fotózáson (különösen családi fotózás, vagy rendezvény fotózás) kiskorúak is részt vesznek, a szülő ráutaló magatartással adott hozzájáruló nyilatkozatának kell tekinteni azt, ha a felvétel beállításaiból nyilvánvaló, hogy a szülő tudott a fénykép elkészítéséről.
-
A fotó stúdióban abban az esetben tartózkodhat állat, ha azt a Megrendelő előzetesen jelezte a Szolgáltatónak, és a Szolgáltató ezt jóváhagyta.
-
Stúdió fotózáson egyidejűleg maximum 6 fő fotózása kivitelezhető, ezért a létszámot előre szükséges a Szolgáltató számára jelezni.
-
A fotózást követően a nyers képeket Szolgáltató egy online galériában teszi a Megrendelő számára hozzáférhetővé, ahol a képek letöltése nem lehetséges, de a Megrendelő kiválaszthatja azokat a képeket, amelyeknek az utómunkáját kéri. A választott szolgáltatási csomagon felüli képekért Szolgáltató felárat számol fel.
-
Szolgáltató a Honlapon közzétett határidővel vállalja a fényképek kidolgozását. A kidolgozott képeket egy előre egyeztetett időpontban mutatja be Szolgáltató a Megrendelő számára, vagy teszi azt számára hozzáférhetővé elektronikusan. Az eredeti nyers fotók sosem kerülnek átadásra. A képek hozzáférhetővé tételének feltétele a teljes vállalkozói díj kiegyenlítése.
-
A választott csomag szerint átadott képek nem tartalmaznak logót, vízjelet vagy egyéb, a felhasználást korlátozó műszaki intézkedést.
8. A felek jogai és kötelezettségei
-
Megrendelő köteles a fotózás megvalósítása és lebonyolítása érdekében a jóhiszeműség és tisztesség alapelvének megfelelően a szerződés fennállása alatt, és azt követően is együttműködni Szolgáltatóval. Megrendelő a fentiek előmozdítása érdekében úgy jár el, ahogy az az adott helyzetben általában elvárható, és nem tanúsít olyan magatartást, amely veszélyezteti Szolgáltató tevékenységét. Különösen e magatartási követelmény hatálya alá tartozik, hogy a Szolgáltató által meghatározott határidőn belül a szükséges jognyilatkozatokat Megrendelő megteszi, és az az alapján szükséges díjakat megfizeti.
-
Megrendelő kifejezett hozzájárulását adja ahhoz, hogy Szolgáltató a Megrendelő képmását a fotózás során rögzítse és azt követően azt felhasználja.
-
Megrendelő jogosult
-
Szolgáltatóval előzetes konzultációt folytatni, a műtermet megnézni,
-
a Szolgáltató által kínált fotózási ruhákból vagy kellékekből választani a fotózás idejére,
-
a foglaló megfizetését követően a fotózáson személyesen részt venni,
-
a kidolgozott képekből az általa választott csomag szerinti példányokat kiválasztani,
-
-
Megrendelő köteles
-
a jelen ÁSZF szerinti díjakat határidőben megfizetni,
-
Szolgáltatóval az általában elvárható módon és stílusban kommunikálni,
-
Szolgáltató szellemitulajdon-jogait az erre vonatkozó fejezet szerint tiszteletben tartani,
-
a fotózáson valamint a személyes konzultációkon alkohol vagy kábítószer befolyásától mentes állapotban lenni,
-
a fotózás jellegéhez igazodó öltözékben megfelelő személyes higiéniával megjelenni,
-
jelen ÁSZF-ben foglalt valamennyi kötelezettségét teljesíteni.
-
-
Szolgáltató jogosult
-
a vállalkozói díj részleteinek megfizetésére Megrendelőt felszólítani,
-
bármely szerződésszegő magatartás esetén a szerződést azonnali hatállyal felmondani,
-
felszólítani Megrendelőt a szerződéses kötelezettségei teljesítésére,
-
egyéb, jelen ÁSZF szerinti jogait gyakorolni.
-
-
Szolgáltató köteles
-
a vállalt fotózást és fényképkidolgozást elvégezni,
-
díjfizetést követően a kiválasztott fényképeket Megrendelőnek átadni,
-
Megrendelő konzultációs kérdéseire legjobb szakmai tudása szerint válaszolni,
-
a szerződés teljesítését akadályozó körülményekről Megrendelőt tájékoztatni,
-
egyéb, jelen ÁSZF szerinti kötelezettségeit teljesíteni.
-
9. A honlap használatára vonatkozó előírások
-
Szerződő Felek kötelesek a jóhiszeműség és tisztesség alapelvének megfelelően a szerződés fennállása alatt, és azt követően is együttműködni. Látogató nem tanúsít olyan magatartást, amely veszélyezteti Szolgáltató tevékenységét.
-
Látogató jogosult a Honlap tartalmát megtekinteni és a kapcsolati űrlapon keresztül a Szolgáltatóval kommunikációt kezdeményezni.
-
Látogató köteles
-
a Szolgáltatóval az általában elvárható módon és stílusban kommunikálni,
-
a Szolgáltató Honlapján valamint közösségi média oldalain tartózkodni minden sértő, gyalázkodó, rasszista, zaklató, lealázó, vádaskodó, méltóságot sértő megnyilvánulástól,
-
Szolgáltató szellemitulajdon-jogait az erre vonatkozó fejezet szerint tiszteletben tartani,
-
tartózkodni attól, hogy a Honlaphoz automatikus eszközökkel csatlakozzon (például harvester botok, robotok, spiderek, scraperek),
-
tartózkodni attól, hogy a Honlapot feltörje, oda rosszindulatú kódokat vagy vírusokat feltöltsön,
-
tartózkodni minden olyan magatartástól, amivel a Honlap megfelelő működését vagy megjelenését megbéníthatná, túlterhelhetné vagy gyengíthetné,
-
tartózkodni attól, hogy másoknak az ÁSZF megsértéséhez segítséget nyújtson,
-
jelen ÁSZF-ben foglalt egyéb kötelezettségeit teljesíteni.
10. Szellemi tulajdonra vonatkozó általános rendelkezések
-
Jelen ÁSZF alkalmazásában szellemi tulajdonnak minősül valamennyi lajstromozott és lajstromozás nélküli iparjogvédelmi oltalmi forma, a szerzői jogi védelem alá eső művek és szomszédosjogi, valamint kapcsolódó jogi teljesítmények, valamint a védett ismeret.
-
Megrendelő tudomásul veszi, hogy a szellemi tulajdonra vonatkozó törvényi rendelkezések figyelembevételével köteles tiszteletben tartani és megóvni Szolgáltató valamennyi szellemi tulajdonát.
-
A Szolgáltató szavatol azért, hogy a jelen szerződés alapján elkészítendő műveken nem áll fenn harmadik személynek olyan kizárólagos joga, amely a Megrendelő, mint felhasználó jelen szerződés szerinti jogszerzését és felhasználását korlátozná vagy akadályozná, és köteles tartózkodni minden olyan magatartástól, amely Megrendelő jogszerzését akadályozná, korlátozná vagy terhesebbé tenné.
-
Amennyiben Megrendelő vagy Látogató bármely módon megsérti Szolgáltató valamely szellemitulajdon-jogát (különösen, ha a Honlapról lementett tartalmakat sajátjaként tünteti fel), úgy jogsértésenként 150.000 forint összegű kötbért köteles fizetni. A kötbérfizetési kötelezettség nem mentesít az irányadó jogszabályok szerinti egyéb jogkövetkezmények alkalmazása alól.
11. Szerzői mű felhasználására adott engedély
-
Szerződő Felek megállapodnak, hogy Szolgáltató Megrendelő számára felhasználási jogot enged a jelen ÁSZF alapján készült fényképek tekintetében, amennyiben az Szjt. alapján az e műveken fennálló vagyoni jogok nem átruházhatóak. Amennyiben az elkészült művek reklámozás céljára megrendelt műnek minősülnek, úgy a vagyoni jogok átruházására az erre vonatkozó fejezet rendelkezései alkalmazandóak.
-
A felhasználási jog nem kizárólagos: Szolgáltató a felhasználás saját szolgáltatása reklámozása érdekében fenntartja saját maga számára is.
-
A felhasználási jog földrajzi terjedelme korlátozás nélküli.
-
A felhasználási jog magáncélú magatartásokra terjed ki, külön kiemelve, hogy a Megrendelő közösségi média oldalain a fényképek felhasználhatóak. A Megrendelő felhasználási joga azonban nem terjed ki a kereskedelmi célú felhasználásra, ideértve a kereskedelmi célú többszörözést, terjesztést vagy nyilvánossághoz közvetítést. Amennyiben Megrendelő ilyen céllal kíván fényképeket készíteni, úgy ahhoz egyedi licencia szerződés szükséges.
-
Megrendelő felhasználási joga nem terjed ki a mű átdolgozására, módosítására.
-
Megrendelő köteles Szolgáltató szerzői személyhez fűződő jogait tiszteletben tartani. Ennek megfelelően a mű felhasználása során különösen köteles a szerző nevét a felhasználás módjához igazodóan feltüntetni, valamint tartózkodni a mű eltorzításától, megcsonkításától, vagy a mű más olyan megváltoztatásától vagy a művel kapcsolatos más olyan visszaéléstől, amely a szerző becsületére vagy hírnevére sérelmes.
-
A felhasználási jog a képek átvételétől kezdődően illeti meg Megrendelőt. A felhasználási jog időbeli terjedelme a szerzői jogi védelem lejártáig tart.
-
Ha a Szolgáltatónak a felhasználás eredményéből való arányos részesedéshez fűződő lényeges jogos érdekét sérti, hogy a mű felhasználása iránti igénynek a szerződéskötést követően bekövetkezett jelentős növekedése miatt feltűnően naggyá válik a jelen ÁSZF szerinti vállalkozói díj és a Megrendelő általi felhasználásból származó bevétel közötti különbség, Megrendelő köteles Szolgáltató számára kiegészítő díjat fizetni. Feltűnően nagynak minősül a két összeg közötti különbség, ha az elért bevétel összege legalább negyvenszerese a vállalkozói díjnak. A kiegészítő díj mértéke a felhasználással elért bevétel 3%-a.
-
Megrendelő a felhasználási engedélyt átruházhatja, és harmadik személyeknek azonos tartalmú felhasználást engedélyezhet.
-
Szerződő Felek külön felhasználási díjat nem határoznak meg, tekintettel arra, hogy a jelen ÁSZF szerinti vállalkozói díj meghatározásakor figyelembe vették a felhasználási jog ellenértékét is.
12. Reklámozás céljára rendelt mű
-
Szerződő Felek megállapodnak, hogy azon műveket, amelyek megalkotásának körülményeiből és azok rendetetéséből más nem következik, reklámozás céljára megrendelt műnek tekintik [Szjt. 63. §], amely művek a Megrendelő által nyújtott szolgáltatás gazdasági tevékenység körében történő, versenytársaktól való megkülönböztetését, piaci reklámozását, értékesítésének és igénybevételének előmozdítását és a fogyasztók számára információk közlését célozzák. Az ilyen mű gazdasági tevékenység körében történő felhasználása alkalmas arra, hogy a Megrendelő nevét, megjelölését, árujelzőjét és tevékenységét népszerűsítse és ismertségét növelje.
-
Szolgáltató a reklámozás céljára megrendelt művek vagyoni jogainak összességét az Szjt. 63. § (1) bekezdése alapján átruházza Megrendelőre, de fenntartják Szolgáltató számára a jogot, hogy saját munkái és referenciái promotálása érdekében az elkészült műveket felhasználja, így különösen – de nem kizárólagosan – azokat többszörözze, kiállítsa, vagy bármely módon és eszközzel a nyilvánossághoz közvetítse. A Szolgáltató számára fenntartott felhasználási jog nem átruházható, a felhasználásra harmadik személynek engedély nem adható.
-
Szerződő Felek külön átruházási ellenértéket nem határoznak meg, tekintettel arra, hogy a vállalkozói díj meghatározásakor figyelembe vették a vagyoni jogok átruházásának ellenértékét is.
-
Az átruházott vagyoni jogok alapján a mű felhasználási módja korlátozás nélkül kiterjed minden, a szerződés megkötésekor ismert felhasználási módra, így különösen – de nem kizárólagosan – a szolgáltatásnyújtáshoz kapcsolódó ingó és ingatlan dolgokon történő feltüntetésre, online álló-és mozgóképi megjelenítésre, üzleti levelezésre, reprezentációs termékeken való megjelenítésre. A felhasználás mértéket Szerződő Felek nem korlátozzák sem területi, sem mennyiségi értelemben, Megrendelő a művet bármely államban vagy államterülethez nem tartozó földrajzilag meghatározható helyen, bármely mértékben felhasználhatja. Megrendelő azonban nem jogosult a mű átdolgozására.
-
A Megrendelő által megszerzett vagyoni jogok a mű felhasználását időben nem korlátozzák, a mindenkor hatályos szerzői jogi rendelkezések szerint a mű védelmi idejének lejártáig Megrendelőt kizárólagos felhasználási jog illeti meg a művön.
-
Megrendelő az átruházott jogokat a művek létrejöttével szerzi meg, ettől az időponttól kezdődően viseli a művel kapcsolatos terheket, kárveszélyt, és élvezi annak esetleges hasznait. Szolgáltató a jelen szerződés aláírását követően köteles tartózkodni minden olyan magatartástól, amely Megrendelő jogszerzését akadályozná, korlátozná vagy terhesebbé tenné.
-
Szolgáltató köteles a művet Megrendelőnek az átruházott jogok gyakorlásához szükséges formátumban átadni és ahhoz teljes hozzáférést biztosítani.
-
A felhasználási engedéllyel kapcsolatos kiegészítő díjazásra vonatkozó szabályozást a reklámozás céljára rendelt művek esetében is megfelelően alkalmazni kell.
13. Tájékoztatás
-
Felek a szerződés teljesítése során minden lényeges körülményről megfelelő időben és módon tájékoztatják egymást.
-
Felek a jelen ÁSZF-ben foglalt valamennyi értesítést vagy más közlést – jelen ÁSZF eltérő rendelkezése hiányában – elektronikusan (pl. emailben) kötelesek megküldeni a másik fél részére. Írásbeli nyilatkozatnak minősül a papíralapú nyilatkozat digitalizált formában elektronikusan történő továbbítása (pl. email melléklet). A kép vagy hang, valamint kép és hang egyidejű átvitelére alkalmas kommunikáció során tett nyilatkozatok nyomban hatályossá válnak. Az egyéb elektronikus úton tett nyilatkozatok a megtételüket követő munkanapon válnak hatályossá.
-
Az írásban tett nyilatkozat – az elektronikus úton tett nyilatkozat kivételével – akkor tekintendő kézbesítettnek, ha azt személyesen adják át a címzettnek; vagy postán ajánlott küldeményként küldték meg a címzettnek és címzett az átvételt igazolta. A tértivevényes külön szolgáltatással feladott küldeményt a kézbesítés megkísérlésének napján kézbesítettnek kell tekinteni, ha a címzett az átvételt megtagadta. Ha a kézbesítés azért volt sikertelen, mert a címzett a küldeményt nem vette át – postai szolgáltató útján történő kézbesítés esetén az „nem kereste” jelzéssel érkezett vissza – a küldeményt a kézbesítés első megkísérlésének napját követő ötödik munkanapon kézbesítettnek kell tekinteni. Ha egyéb okból nem lehetséges a küldemény kézbesítése, azt az első kézbesítési kísérletet követő ötödik munkanapon kell kézbesítettnek tekinteni.
-
Megrendelő köteles megadni a nevét, anyja nevét, születése helyét és idejét, telefonszámát, lakcímét, valamint elektronikus elérhetőségét. Szolgáltató a honlapján közzéteszi telefonszámát, postai, valamint elektronikus elérhetőségét. Az adatokban bekövetkezett változásokat a Felek haladéktalanul kötelesek egymással közölni.
14. Szerződésszegés
-
A szerződés megszegését jelenti bármely, jelen ÁSZF-ben vagy külön megállapodásban foglalt kötelezettség szerződésszerű teljesítésének elmaradása. Szerződésszegés esetén a sérelmet szenvedett fél jogosult a szolgáltatás teljesítésének követelésére, vagy az alábbi szabályok szerint az elállási vagy felmondási jog gyakorlására.
-
Jelen ÁSZF-ben nevesített szerződésszegési eseteken túl bármely kötelezettség megszegése esetén a sérelmet szenvedett fél 8 napos határidő tűzésével felszólíthatja a szerződésszegő felet a kötelezettsége teljesítésére, amelyet ha a határidő leteltéig sem teljesít, a sérelmet szenvedett fél elállhat a szerződéstől, vagy ha a szerződéskötés előtt fennállt helyzetet természetben nem lehet visszaállítani, azonnali hatállyal felmondhatja azt. Nem szükséges póthatáridőt tűzni, ha a jogosultnak a szerződés teljesítéséhez fűződő érdeke a szerződésszegés miatt megszűnt.
-
Szolgáltató a szerződést különösen, de nem kizárólagosan az alábbi esetekben azonnali hatállyal felmondhatja:
-
ha Megrendelő a vállalkozói díj bármely részletét határidőben nem egyenlíti ki,
-
ha Megrendelő a fotózáson vagy a konzultáción nyilvánvalóan ittas-vagy bódult állapotban jelenik meg,
-
ha Megrendelő olyan magatartást tanúsít, amely a fotózás zavartalan lebonyolítását akadályozza vagy hátráltatja, vagy a Szolgáltató berendezéseit veszélyezteti, vagy azokban kárt okoz,
-
ha Megrendelő a fenti szellemi tulajdonra vonatkozó rendelkezéseket megsérti,
-
ha Megrendelő jelen ÁSZF-ből fakadó bármely egyéb kötelezettségét megszegi.
-
A teljesítési felszólítást, valamint az elállást és a felmondást a felek írásban, vagy szóbeli ill. elektronikus közlést követően írásba foglaltan kötelesek egymással közölni. Ebben kötelesek megjelölni a megszegett kötelezettséget, elállás és felmondás esetén pedig kötelesek megjelölni annak okát. Ha a jogosult több okból is élhet elállási vagy felmondási jogával, a megjelölt okról áttérhet másikra.
-
Amelyik fél a szerződés megszegésével a másik félnek kárt okoz, a kárnak az ÁSZF-ben foglalt kötbéren felüli részét köteles megtéríteni. Szolgáltató kártérítési felelőssége a Megrendelő által megfizetett vállalkozói díj mértékéig terjed. A károkozó fél mentesül a felelősség alól, ha bizonyítja, hogy úgy járt el, ahogy az az adott helyzetben általában elvárható. Megrendelő a Szolgáltató felszereléseiben okozott kárt köteles megtéríteni.
-
A Feleket kármegelőzési, kárenyhítési és kárelhárítási kötelezettség terheli a szerződés fennállása alatt és azt követően is. Amennyiben a károsult e kötelezettségeinek felróható módon nem tesz eleget, az ebből fakadó kárt a károkozó nem köteles megtéríteni.
-
Amennyiben Szolgáltatónak olyan kárigénye keletkezik, amelyért sem ő, sem Megrendelő nem felelős (harmadik személy által okozott károk) és Megrendelőnek tudomása van ezen harmadik személy kilétéről és fellelhetőségéről, úgy köteles Szolgáltatónak tájékoztatást nyújtani arról, hogy kárigényét kivel szemben érvényesítheti.
-
Szolgáltató kizárja a felelősségét azért a kárért, amely Megrendelőt a jogszabályok változása vagy a piaci körülmények változása miatt érte.
15. Vis Maior
-
Felek vis maior-nak tekintik különösen, de nem kizárólagosan a háborút, elemi csapást, természeti katasztrófát, járványhelyzetet, a teljesítés helyének elérését 72 órán túl meggátló technikai körülményeket, rendkívüli jogrendben bevezetett intézkedéseket, valamint minden legyőzhetetlen akadályt, amelyek ideiglenesen vagy véglegesen lehetetlenné teszik jelen ÁSZF-ben foglalt valamely kötelezettség végrehajtását, feltéve, hogy a szerződéskötést követően merültek fel és észszerűen nem voltak előreláthatóak. A felek gazdasági körülményeinek hátrányos változása nem minősül vis maiornak.
-
Bármelyik fél, amelyik vis maiorra hivatkozik, köteles a másik felet a felmerült vis maiorról a lehető legrövidebb időn belül értesíteni. Az értesítésnek ki kell terjednie az esemény jellemzőire és annak a felek között fennálló szerződés teljesítésére gyakorolt hatására, valamint az ismert mértékig a teljesítés mulasztásának várható időtartamára.
-
Egyik fél sem mentesül jelen ÁSZF-ben meghatározott kötelezettségeinek elmulasztásából vagy késedelmes teljesítéséből származó kötelezettségei alól addig, amíg a fentiek szerinti értesítést a másik félnek el nem juttatta.
-
Bármely fél a 30 napot meghaladó vis maior okozta késedelem esetén a szerződést a másik félhez intézett nyilatkozattal felmondhatja.
-
A vis maiorra hivatkozó fél köteles a másik felet haladéktalanul értesíteni a vis maior megszűnéséről illetve a vis maior azon hatásainak megszűnéséről, amelyek az adott fél jogainak gyakorlását szerződésben foglalt kötelezettségeinek teljesítését korlátozza.
-
A vis maior által érintett fél köteles minden ésszerű erőfeszítést megtenni annak érdekében, hogy elhárítsa, vagy mérsékelje a vis maior hatásait, köteles minden ésszerű erőfeszítést megtenni annak érdekében, hogy a közöttük fennálló szerződés teljesítését a vis maior megszűnése után azonnal folytassa. Továbbá a másik fél ésszerű kérésére köteles őt értesíteni, részletesen leírva a vis maiort, annak okát, a hatásainak megszüntetése és mérséklése érdekében tett erőfeszítéseket, valamint a vis maior időtartamának becslését.
-
Szükség esetén Felek kötelesek együttműködni ésszerű alternatív intézkedések kidolgozásában, illetve megvalósításában a vis maior hatásának megszüntetése érdekében. A vis maior megszűnését követően a felek kötelesek együttműködni, szükség esetén szerződést módosítani annak érdekében, hogy a szerződés teljesítése megtörténjen.
-
A vis maiorról szóló értesítést követően egyik fél sem felelős a szerződéses kötelezettségek vis maiorból származó elmulasztásáért vagy késedelmes teljesítéséért, és az ezekből eredő károkat sem kötelesek megtéríteni.
-
A vis maiorral értintett fél számára a jogai gyakorlásához és kötelezettségei teljesítéséhez szükséges határidő annyival hosszabbodik meg, amennyi idő az adott fél számára a vis maior hatásainak elhárításához szükséges,
-
feltéve, hogy a teljesítés meghosszabbítása nem nagyobb mértékű, mint a vis maior következményeinek kezeléséhez észszerűen szükséges idő,
-
azzal a kivétellel, hogy a vis maior nem mentesíti a felet a szándékos illetve a vis maiortól független szerződésszegés alól.
-
16. A szerződés megszűnése
-
A szerződés az alábbi esetekben szűnik meg:
-
ha azt határozott időre kötötték, és a határozott idő lejárt,
-
ha azt bontó feltételhez kötötték, és a feltétel bekövetkezett,
-
jogszabály, hatósági vagy bírósági határozat rendelkezése alapján,
-
Felek közös megegyezésével,
-
azonnali hatályú felmondással,
-
rendes felmondással,
-
bármelyik Fél jogutód nélküli megszűnésével,
-
egyéb, jelen ÁSZF-ben meghatározott esetben.
-
-
A szerződést Felek közös megegyezéssel a jövőre nézve bármikor megszüntethetik. Amennyiben Felek egyike sem nyújtott még szolgáltatást, vagy a szolgáltatások visszafordíthatóak, Felek a szerződést annak megkötésének időpontjára visszaható hatállyal felbonthatják.
-
Felek a szerződéstől a teljesítés megkezdése előtti 8. napig indokolás nélkül elállhatnak (lemondás), és ebben az esetben a foglaló összege a Megrendelőnek visszajár. Az ennél későbbi elállás esetén a foglaló a Szolgáltatót illeti meg.
-
Felek a teljesítés megkezdését követően 1 napos felmondási idővel felmondhatják a szerződést. A szerződés felmondása esetén Felek további szolgáltatásokkal nem tartoznak, és kötelesek egymással a megszűnés előtt már teljesített szolgáltatásokkal elszámolni. Amennyiben Szolgáltató él a rendes felmondás jogával, úgy az addig átvett vállalkozói díjat köteles visszafizetni. Megrendelő rendes felmondása esetén az addig megfizetett vállalkozói díjat nem követelheti vissza.
-
Amennyiben a szerződés a Szolgáltató általi azonnali hatályú felmondás miatt szűnik meg, Megrendelő nem jogosult az addig kifizetett vállalkozói díjak visszatérítésére. A szolgáltatással nem fedezett vállalkozói díjrészlet meghiúsulási kötbérnek minősül, amelyet Szolgáltató beszámítás jogcímén visszatarthat.
-
Szerződő Felek rögzítik, hogy a fogyasztó és a vállalkozás közötti szerződések részletes szabályairól szóló 45/2014. (II.26.) Korm. rendelet 29. § (1) bekezdés l) pontja szerint a Fogyasztót nem illeti meg indokolás nélküli elállási vagy felmondási jog szabadidős tevékenységekhez kapcsolódó szolgáltatásra irányuló szerződés esetében, ha a szerződésben meghatározott teljesítési határnapot vagy határidőt kötöttek ki, továbbá nem illeti meg indokolás nélküli elállási vagy felmondási jog a nem tárgyi adathordozón nyújtott digitális tartalom tekintetében, ha a vállalkozás a fogyasztó kifejezett, előzetes beleegyezésével kezdte meg a teljesítést, és a fogyasztó e beleegyezésével egyidejűleg nyilatkozott annak tudomásul vételéről, hogy a teljesítés megkezdését követően elveszíti az elállási vagy felmondási jogát.
17. Esküvői fotózásra vonatkozó speciális rendelkezések
-
Az esküvői fotózások esetében a jelen ÁSZF rendelkezéseit az e fejezetben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.
-
Az elkészült nyers fotókból a Szolgáltató választja ki a megrendelt szolgáltatási csomagnak megfelelő számú, utómunkára szánt képet.
-
Szolgáltató az esküvőre nem biztosít fotós hátteret, díszletet, szelfiboxot vagy más berendezést, kizárólag a fotózáshoz szükséges fényképezőgépet és annak tartozékait viszi magával a helyszínre.
-
Az esküvőn Megrendelő köteles a Szolgáltatónak biztosítani étkezést, valamint alkoholmentes italcsomagot. Emellett szükséges egy elkülönített kis asztal vagy más tárolásra alkalmas hely, ahol a Szolgáltató felszerelései tárolhatóak.
-
Indokolás nélküli elállásnak (lemondás) csak az esküvőt megelőző 3. hónapig van helye, ebben az esetben a foglaló a Megrendelőnek visszajár. Az ennél későbbi lemondás esetén a foglaló a Szolgáltatót illeti meg.
-
Amennyiben a Szolgáltató oldalán vis maior merül fel, úgy Szolgáltató helyettes fotográfust biztosít az esküvőre.
18. Digitális tartalmakra és digitális szolgáltatásokra vonatkozó speciális rendelkezések
-
A szolgáltatás akkor minősül teljesítettnek, ha a jelen fejezet szerinti technikai megoldással a digitális tartalom vagy - az ahhoz való hozzáféréshez szükséges vagy annak letöltésére alkalmas - bármely megoldás a Fogyasztóhoz, illetve a Fogyasztó által e célból kiválasztott fizikai vagy virtuális eszközre került; vagy a digitális szolgáltatás hozzáférhetővé vált a Fogyasztó számára, illetve hozzáférhetővé vált a Fogyasztó által e célból kiválasztott fizikai vagy virtuális eszköz részére.
-
A képek kiválasztását szolgáló online galéria, valamint az átadott képek műszaki paraméterei a Honlapon találhatóak meg. Ezek speciális kompatibilitási követelményekkel nem rendelkeznek, azokat bármely általános otthoni számítógép vagy okostelefon képes kezelni.
-
A frissítésekről Szolgáltató nem küld külön értesítést a Megrendelőnek, tekintettel arra, hogy a frissítések a digitális tartalom vagy digitális szolgáltatás szerződésszerűségének fenntartásához nem szükségesek. A Honlap által kínált digitális szolgáltatások frissítése kizárólag a Szolgáltató, vagy a Honlapot működtető harmadik személy saját informatikai rendszerének frissítését igényli, ehhez a Felhasználó számára külön frissítés biztosítása nem szükséges. A digitális szolgáltatásokhoz való hozzáférés informatikai feltételeit és az ezekhez kapcsolódó frissítéseket (pl. internetes böngésző frissítése) Felhasználó harmadik személyektől szerezheti be, Szolgáltató ehhez közvetlenül semmilyen digitális szolgáltatást és ahhoz kapcsolódó frissítéseket nem kínál.
-
Szolgáltató a Digitális tartalomnak a Fogyasztó digitális környezetében való integrálását nem végzi, valamint felelősséget sem vállal ennek más általi elvégzéséért, továbbá nem bocsát a Fogyasztó rendelkezésére integrálási utasításokat sem, ezért az integrálásból fakadó hibákért való felelősségét kizárja.
-
Ha a Megrendelő Fogyasztónak minősül, digitális tartalom szolgáltatása és digitális szolgáltatás nyújtása esetén az ellenkező bizonyításáig vélelmezni kell, hogy a teljesítést követő egy éven belül a Fogyasztó által felismert hiba már a teljesítés időpontjában megvolt, kivéve, ha e vélelem a dolog természetével vagy a hiba jellegével összeegyeztethetetlen. Ezt követően már a Fogyasztót terheli annak a bizonyítása, hogy a szolgáltatás hibás volt a szerződés teljesítésekor is.
-
Amennyiben a Felhasználó által megvásárolt termék/szolgáltatás hibás, úgy őt kellékszavatossági jogok illetik meg. A Felhasználó ez alapján
-
kijavítást vagy kicserélést igényelhet, kivéve, ha a választott kellékszavatossági jog teljesítése lehetetlen, vagy ha az a Szolgáltatónak - másik kellékszavatossági igény teljesítésével összehasonlítva - aránytalan többletköltséget eredményezne, figyelembe véve a szolgáltatás hibátlan állapotban képviselt értékét, a szerződésszegés súlyát és a kellékszavatossági jog teljesítésével a Felhasználónak okozott érdeksérelmet; vagy
-
az ellenszolgáltatás arányos leszállítását igényelheti, a hibát a Szolgáltató költségére maga kijavíthatja vagy mással kijavíttathatja, vagy a szerződéstől elállhat, ha a Szolgáltató a kijavítást vagy a kicserélést nem vállalta, e kötelezettségének megfelelő határidőn belül, a Felhasználó érdekeit kímélve nem tud eleget tenni, vagy ha a Felhasználónak a kijavításhoz vagy kicseréléshez fűződő érdeke megszűnt.
-
Fogyasztó és vállalkozás közötti - digitális tartalom szolgáltatására vagy digitális szolgáltatások nyújtására irányuló - szerződés esetén a Fogyasztó kellékszavatossági jogai gyakorlása keretében a hibát a Szolgáltató költségére maga nem javíthatja ki, illetve mással sem javíttathatja ki azt.
-
A kijavításra vagy kicserélésre vonatkozó kellékszavatossági jog gyakorlása esetén a digitális tartalom vagy a digitális szolgáltatás műszaki jellemzőitől függően a Szolgáltató megválaszthatja a digitális tartalom vagy a digitális szolgáltatás szerződésszerűvé tételének módját.
-
A Megrendelő a hiba felfedezése után késedelem nélkül köteles a hibát a Szolgáltatóval közölni. Ha a Megrendelő Fogyasztónak minősül, a hiba felfedezésétől számított két hónapon belül közölt hibát késedelem nélkül közöltnek kell tekinteni.
-
A Megrendelő kellékszavatossági igénye a teljesítés időpontjától számított egy év alatt évül el. Amennyiben a Megrendelő Fogyasztónak minősül, kellékszavatossági igénye a teljesítés időpontjától számított két év alatt évül el.
-
Nem teljesít hibásan a Szolgáltató, ha bizonyítja, hogy a Fogyasztó digitális környezete nem kompatibilis a digitális tartalom vagy a digitális szolgáltatás műszaki követelményeivel, és erről a szerződés megkötését megelőzően világos és közérthető módon tájékoztatta a Fogyasztót. A Fogyasztó köteles együttműködni a Szolgáltatóval annak érdekében, hogy a Szolgáltató - a műszaki szempontból rendelkezésére álló és a Fogyasztó számára a legkisebb beavatkozást igénylő eszközök alkalmazásával - meggyőződhessen arról, hogy a hiba oka a Fogyasztó digitális környezete.
-
Ha a Fogyasztó nem tesz eleget az előző pont szerinti együttműködési kötelezettségének, miután a vállalkozás e kötelezettségről a szerződéskötést megelőzően világosan és érthető módon tájékoztatta, a Fogyasztót terheli annak bizonyítása, hogy a teljesítést követő egy éven belül felismert hiba már a teljesítés időpontjában fennállt, vagy a szerződés szerinti időtartam alatt felismert hibával érintett szolgáltatás, a szolgáltatás szerződés szerinti teljesítésének időszakában nem volt szerződésszerű.
-
A Fogyasztó akkor is jogosult - a szerződésszegés súlyához igazodva - az ellenszolgáltatás arányos leszállítását igényelni, illetve a digitális tartalom szolgáltatására vagy a digitális szolgáltatás nyújtására irányuló szerződést megszüntetni, ha
-
a kijavítás vagy kicserélés lehetetlen, vagy az a Szolgáltatónak aránytalan többletköltséget eredményezne;
-
a Szolgáltató ésszerű határidőn belül nem végezte el a kijavítást vagy kicserélést,
-
ismételten teljesítési hiba merült fel, annak ellenére, hogy a Szolgáltató megkísérelte az áru szerződésszerűvé tételét,
-
a teljesítés hibája olyan súlyú, hogy azonnali árleszállítást vagy a szerződés azonnali megszüntetését teszi indokolttá;
-
a Szolgáltató nem vállalta a szolgáltatás szerződésszerűvé tételét, vagy a körülményekből nyilvánvaló, hogy a Szolgáltató észszerű határidőn belül vagy a Fogyasztónak okozott jelentős érdeksérelem nélkül nem fogja a szolgáltatást szerződésszerűvé tenni.
-
Az ellenszolgáltatás leszállítása akkor arányos, ha annak összege megegyezik a Fogyasztónak szerződésszerű teljesítés esetén járó, valamint a Fogyasztó részére ténylegesen nyújtott szolgáltatás értékének különbözetével. Ha a szerződés meghatározott időtartamon keresztül nyújtott folyamatos szolgáltatásról rendelkezik, az ellenszolgáltatás arányos leszállításának arra az időtartamra kell vonatkoznia, amely időtartam alatt a szolgáltatás nem volt szerződésszerű.
-
A Felhasználó szerződés megszüntetésére vonatkozó kellékszavatossági joga a Szolgáltatónak címzett, a megszüntetésre vonatkozó döntést kifejező jognyilatkozattal gyakorolható.
-
Amennyiben a Szolgáltató a szolgáltatást nem nyújtja, vagy nem teljesíti, Fogyasztó köteles a Szolgáltatót felhívni a teljesítésre. Amennyiben a felhívás ellenére késedelem nélkül, vagy a felek által elfogadott póthatáridőn belül nem történik meg a szolgáltatás, a Fogyasztó a szerződést megszüntetheti. A Fogyasztó a vállalkozás teljesítésre való felhívása nélkül megszüntetheti a szerződést, ha a Szolgáltató a digitális tartalom szolgáltatását vagy a digitális szolgáltatás nyújtását nem vállalta, vagy a körülményekből nyilvánvaló, hogy nem fogja szolgáltatni a digitális tartalmat, illetve nem fogja nyújtani a digitális szolgáltatást; vagy a felek megállapodása alapján vagy a szerződéskötés körülményeiből nyilvánvaló, hogy a Fogyasztó számára elengedhetetlen a meghatározott időpontban történő teljesítés, és a Szolgáltató ezt elmulasztja.
19. Zárórendelkezések
-
Felek kijelentik, hogy együttműködésük során kölcsönösen segítik egymás jó hírnevének megőrzését. Amennyiben bármely fél a másik jó hírnevét megsérti, 200.000,- Ft azaz kétszázezer forint kötbér megfizetésére köteles.
-
Felek kötelezettséget vállalnak arra, hogy amennyiben a jelen nyilatkozatukhoz képest adataikban változás következik be, azt haladéktalanul közlik a másik féllel. A Fél e tájékoztatási kötelezettségek megsértéséből fakadó valamennyi kárért felelős.
-
Szolgáltató nem áll magatartási kódex hatálya alatt.
-
Amennyiben a Felhasználó panasszal kíván élni, ezt megteheti az alábbi elérhetőségeken: email: alxndr.visuals@gmail.com A Szolgáltató az írásbeli panaszt a beérkezését követően harminc napon belül köteles megvizsgálni és érdemben megválaszolni továbbá intézkedni arról, hogy a válasz az Ügyfélhez eljusson. Ha a panaszt a Szolgáltató elutasítja, köteles álláspontját az elutasításra vonatkozó érdemi válaszában megindokolni. A panaszról készült jegyzőkönyvet 5 évig kell megőrizni.
-
A jelen ÁSZF és az egyedi megrendelés a szerződések tárgya tekintetében semmissé tesznek minden korábbi, írásos vagy szóbeli megállapodást. A jelen ÁSZF és az egyedi megrendelés a Felek teljes megállapodását tartalmazza.
-
Felek megállapodnak abban, hogy az esetlegesen felmerülő vitás kérdéseket egymással tárgyalásos úton rendezik. Amennyiben a tárgyalás nem vezet eredményre, érdekeiket bírósági úton érvényesítik, egyben – értékhatártól függően – kikötik a szombathelyi székhelyű, hatáskörrel rendelkező bíróság illetékességét. Jogvita esetén a Fogyasztónak minősülő Felhasználó, a lakóhelye vagy tartózkodási helye szerint illetékes Békéltető Testülethez fordulhat és kezdeményezheti a Testület eljárását, illetve fordulhat a Szolgáltató székhelye szerint illetékes Békéltető Testülethez is. A Szolgáltató székhelye szerint illetékes Békéltető Testület: Győr-Moson-Sopron Vármegyei Békéltető Testület, 9021 Győr, Szent István út 10/A, tel. 06-96-520-217, email: bekelteto.testulet@gymsmkik.hu, honlap: https://bekeltetesgyor.hu/. Amennyiben a Felhasználó a fogyasztói jogvitát online szeretné lefolytatni és rendezni, azt megteheti a http://ec.europa.eu/odr alatt található online vitarendezési platformon keresztül. A Fogyasztónak minősülő Felhasználó fogyasztói panaszával kapcsolatosan a területileg illetékes járási hivatalhoz fordulhat.
-
Az egyes szerződési feltételeket és nyilatkozatokat a szerződés egészével összhangban kell értelmezni.
-
Amennyiben jelen ÁSZF valamely rendelkezése vagy rendelkezésének egy része érvénytelen, végrehajthatatlan, vagy azzá válna, valamint, ha szerződéses hézag válna ismertté, ez nem érinti a többi rendelkezés érvényességét. Ebben az esetben a felek kötelesek a mindenkori érvénytelen vagy végrehajthatatlan rendelkezést, illetve a szerződéses hézagot olyan érvényes vagy végrehajtható rendelkezéssel helyettesíteni, amely a lehető legközelebb áll az érvénytelen vagy végrehajthatatlan rendelkezés szelleméhez és a felek célkitűzéseihez.
-
Amennyiben jelen ÁSZF hatályba lépése után olyan jogszabályváltozás következik be, amely azt eredményezi, hogy Felek bármely kötelezettségének teljesítése, illetve bármely jogának érvényesítése jogellenessé válik, vagy lényeges mértékben sérti bármely fél jelen ÁSZF szerinti jogait vagy lényeges mértékben növeli jelen ÁSZF szerinti kötelezettségeit, a Felek kötelesek egymást a vonatkozó jogszabályváltozásokról és azok várható kihatásairól értesíteni.
-
Jelen ÁSZF 2024.03.18. napján lépett hatályba.
1-es számú melléklet: A kellékszavatosságról és a termékszavatosságról szóló mintatájékoztató
1. Kellékszavatosság
Milyen esetben élhet Ön a kellékszavatossági jogával?
Ön a Szolgáltató hibás teljesítése esetén a vállalkozással szemben kellékszavatossági igényt érvényesíthet a Polgári Törvénykönyv szabályai szerint.
Milyen jogok illetik meg Önt kellékszavatossági igénye alapján?
Ön – választása szerint – az alábbi kellékszavatossági igényekkel élhet:
Kérhet kijavítást vagy kicserélést, kivéve, ha az ezek közül az Ön által választott igény teljesítése lehetetlen vagy a vállalkozás számára más igénye teljesítéséhez képest aránytalan többletköltséggel járna. Ha a kijavítást vagy a kicserélést nem kérte, illetve nem kérhette, úgy igényelheti az ellenszolgáltatás arányos leszállítását, vagy a hibát a vállalkozás költségére Ön is kijavíthatja, illetve mással kijavíttathatja, vagy – végső esetben – a szerződéstől is elállhat. Fogyasztó és vállalkozás közötti – ingó dolognak minősülő áru adásvételére, digitális tartalom szolgáltatására vagy digitális szolgáltatások nyújtására irányuló – szerződés esetén Ön a kellékszavatossági jogai gyakorlása keretében a hibát a vállalkozás költségére maga nem javíthatja ki, illetve mással sem javíttathatja ki azt. Választott kellékszavatossági jogáról egy másikra is áttérhet, az áttérés költségét azonban Ön viseli, kivéve, ha az indokolt volt, vagy arra a vállalkozás adott okot.
Milyen határidőben érvényesítheti Ön kellékszavatossági igényét?
Ön köteles a hibát annak felfedezése után haladéktalanul, de nem később, mint a hiba felfedezésétől számított kettő hónapon belül közölni. Ugyanakkor felhívom a figyelmét, hogy a szerződés teljesítésétől számított két éves elévülési határidőn túl kellékszavatossági jogait már nem érvényesítheti. Használt dolog esetén ez a határidő legalább egy év.
Kivel szemben érvényesítheti kellékszavatossági igényét?
Ön a vállalkozással szemben érvényesítheti kellékszavatossági igényét.
Milyen egyéb feltétele van kellékszavatossági jogai érvényesítésének?
A teljesítéstől számított egy éven belül a kellékszavatossági igénye érvényesítésének a hiba közlésén túl nincs egyéb feltétele, ha Ön igazolja, hogy a terméket, illetve a szolgáltatást a Szolgáltató nyújtotta. A teljesítéstől számított egy év eltelte után azonban már Ön köteles bizonyítani, hogy az Ön által felismert hiba már a teljesítés időpontjában is megvolt.
2. Termékszavatosság
Milyen esetben élhet Ön a termékszavatossági jogával?
Ingó dolog (termék) hibája esetén Ön – választása szerint – az 1. pontban meghatározott jogát vagy termékszavatossági igényt érvényesíthet.
Milyen jogok illetik meg Önt termékszavatossági igénye alapján?
Termékszavatossági igényként Ön kizárólag a hibás termék kijavítását vagy kicserélését kérheti.
Milyen esetben minősül a termék hibásnak?
A termék akkor hibás, ha az nem felel meg a forgalomba hozatalakor hatályos minőségi követelményeknek vagy pedig, ha nem rendelkezik a gyártó által adott leírásban szereplő tulajdonságokkal.
Milyen határidőben érvényesítheti Ön termékszavatossági igényét?
Termékszavatossági igényét Ön a termék gyártó általi forgalomba hozatalától számított két éven belül érvényesítheti. E határidő elteltével e jogosultságát elveszti.
Kivel szemben és milyen egyéb feltétellel érvényesítheti termékszavatossági igényét?
Termékszavatossági igényét kizárólag az ingó dolog gyártójával vagy forgalmazójával szemben gyakorolhatja. A termék hibáját termékszavatossági igény érvényesítése esetén Önnek kell bizonyítania.
A gyártó (forgalmazó) milyen esetben mentesül termékszavatossági kötelezettsége alól?
A gyártó (forgalmazó) kizárólag akkor mentesül termékszavatossági kötelezettsége alól, ha bizonyítani tudja, hogy:
– a terméket nem üzleti tevékenysége körében gyártotta, illetve hozta forgalomba, vagy
– a hiba a tudomány és a technika állása szerint a forgalomba hozatal időpontjában nem volt felismerhető vagy
– a termék hibája jogszabály vagy kötelező hatósági előírás alkalmazásából ered.
A gyártónak (forgalmazónak) a mentesüléshez elegendő egy okot bizonyítania.
Felhívom figyelmét, hogy ugyanazon hiba miatt kellékszavatossági és termékszavatossági igényt egyszerre, egymással párhuzamosan nem érvényesíthet. Termékszavatossági igényének eredményes érvényesítése esetén azonban a kicserélt termékre, illetve kijavított részre vonatkozó kellékszavatossági igényét a gyártóval szemben érvényesítheti.
Hatályos: 2024.03.18. napjától